• Dobrodošli u VII razred

• Fatima Ćoralić - Profesor hemije

Rođena sam u Bihaću 1988. godine. Nakon završene osnovne škole, završila sam Srednju medicinsku školu u Sarajevu, smjer Farmaceutski tehničar. Kroz srednju školi zavoljela sam hemiju i školovanje sam nastavila u tom smjeru.

Diplomirala sam i magistrirala na Prirodno–matematičkom fakultetu u Sarajevu, na Odsjeku za hemiju.

U nastavi sam zaposlena pet godina, od toga već četvrtu godinu radim u Osnovnoj školi „Mehmed Handžić“.

Hemija je predmet koji se izučava u osmom i devetom razredu osnovne škole.

U osmom razredu učenici se uvode u zanimljivi svijet hemije, građu atoma, građu tvari. Uče o tome kako kombinacijom 118 sitnih čestica nastaje sve što nas okružuje. Upoznaju se sa periodnim sistemom elemenata i njegovom građom. Uvode se u pisanje i izjednačavanje hemijskih reakcija i izračunavanje stehiometrijskih zadataka. Uče o kiselinama, bazama i solima, njihovim formulama i osobinama. Krajem osmog razreda učenici započinju izučavanje anorganske hemije – nemetala.

U devetom razredu hemija se sastoji od anorganske hemije metala, njihovih ruda, minerala u kojima se javljaju, načina na koji se dobijaju i upotrebne vrijednosti. Organska hemija sa biohemijom izučava se u drugoj polovini devetog razreda. Od nafte i najjednostavnijih organskih spojeva učenici dosežu do najkomplikovanijih organskih struktura bjelančevna, masti i ugljikohidrata, uz osvrt na njihovu ulogu i važnost u izgradnji i funkciji ljudskog organizma. Svo gradivo praćeno je pisanjem hemijskih formula, jednačina i izradom stehiometrijskih zadataka.

U školskoj 2016/2017. pripala mi je čast biti razrednik šestog razreda, što sam i dan danas, u tekućoj 2017/2018. školskoj godini.

Posao nastavnika je i težak, ponekad naporan, ali je najljepša profesija, koju čovjek mora iznimno voljeti da bi ju radio.

Moja filozofija je da je nastava poput pozorišta - koliko je maštovita i zanimljiva vaša predstava, toliko pažnje privučete. Koliko pažnje privučete, toliko publika koja vas sluša upamti i razumije.

Biti dobar nastavnik ne znači samo prenijeti znanje i vještine. Biti dobar nastavnik znači imati strpljenja i razumijevanja,  biti oslonac, prijatelj svojim učenicima.

Osnovna škola "El-Manar"
Hamze Čelenke br. 1. Lužani, Ilidža-Sarajevo