• Smart program

U sklopu cjelodnevne nastave, OŠ “Mehmed Handžić” učenicima nudi obogaćene aktivnosti kao što su:

1. Kurs samoodbrane - u sklopu kojeg nudimo časove džudoa

2. Muzička škola - gdje na časovima gitare i klavira učenici ostvaruju odlične rezultate

3. Art - u sklopu koje učenici rade slikarstvo, primijenjenu umjetnost te stare i nove zanate

4. Intenzivni kurs engleskog jezika - u sklopu kojeg učenici imaju časove sa native nastavnikom (nastavnik koji nije sa bosanskog govornog područja)

5. Hifz - pod ovom aktivnošću, prvenstveno se misli na proces memorisanja Kur'ana ili nekog njegovog dijela. Hifz znači čuvanje, zaštita, pamćenje, memorisanje i očuvanje Kur'anskog teksta.

Želja nam je da se naši đaci edukuju, nauče i memorišu što više kraćih kur'anskih sura iz posljednjeg džuza - dijela Kur'ana. Pri tome, istovremeno se osposobljavaju i za klanjanje namaza, što je svakako dužnost na koju (polahko) privikavamo naše učenike koji su svakim danom sve brojniji na podne i džuma-namazu, obavljajući iste u našem školskom mesdžidu, u džematu. Konceptualno, cilj aktivnosti hifza u našoj školi je sljedeći:

upoznati učenike sa Kur'anskim pismom (SUFARA)

upoznati učenike sa Kur'anskim tekstom (uloga i značaj)

predočiti im korisne priče i kazivanja o poslanicima koji se spominju u Kur'anu

koncept učenja i memorisanja koncipiran na sure iz posljednjeg dijela Kur'ana

učenje i memorisanje manjih kur'anskih sura.